Звернення:
За тендером : Мастильні Засоби
Тема:
Вимога про усунення дискримінаційної умови тендерної документації
Зміст:
Шановний Замовнику!
У розділі 5 пункт 7 тендерної документації Вами встановлена наступна вимога до учасників:
«Учасник повинен здійснювати свою діяльність відповідно до КВЕД. Так як Замовник є кінцевим споживачем, то Учасник повинен мати відповідний КВЕД на роздрібну торгівлю».
Повідомляємо, що дана умова є дискримінаційною з огляду на наступне:
Відповідно до статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач — це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника.
Отже, тільки фізична особа може вважатися споживачем у розумінні вищевказаного закону. Юридична особа, як замовник у публічній закупівлі, не є споживачем у цьому контексті, а отже — вимога щодо наявності саме КВЕДу на роздрібну торгівлю, яка стосується продажу товарів кінцевим фізичним споживачам, є необґрунтованою і такою, що обмежує конкуренцію.
Звертаємо Вашу увагу, що законодавство не вимагає від учасників мати у переліку КВЕДів конкретно роздрібну торгівлю для постачання товарів юридичним особам. Достатньою є наявність КВЕДів, що передбачають право на торгівельну діяльність або постачання товарів, незалежно від форми (оптова чи роздрібна), за умови відповідності умовам договору.
Також звертаємо Вашу увагу, що згідно чинного законодавства України, суб’єкти господарювання мають змогу здійснювати будь-який вид діяльності, що не заборонений законом і на здійснення якого відсутня прямо передбачена необхідність в отриманні дозвільних документів та ліцензій, незалежно від того, чи внесено інформацію про відповідний код КВЕД до інформації про юридичну особу у державних реєстрах. Головне призначення кодів КВЕД — використання як статистичного інструменту для впорядкування економічної інформації, а не як інструменту дозвільного характеру. Отже, наявність кодів КВЕД певного виду діяльності у ЄДР не змушує суб’єкта господарювання займатися саме цим видом діяльності. А його відсутність не забороняє займатися певним видом діяльності (якщо він не заборонений чи не потребує отримання відповідного дозвільного документу).
У зв’язку з вищенаведеним, вимагаємо внести зміни до тендерної документації шляхом виключення вимоги щодо обов’язкової наявності у учасника КВЕДу на роздрібну торгівлю, як такої, що суперечить принципам недискримінації учасників та забезпечення добросовісної конкуренції відповідно до статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі».
У разі невиконання цієї вимоги залишаємо за собою право звернутися зі скаргою до Антимонопольного комітету України (органу оскарження).
Дата оприлюднення звернення:
15.07.2025 15:19