Що таке тендер?
Тендер - це обов'язкова процедура для державних органів і підприємств України, призначена для проведення публічних закупівель. Така практика була впроваджена в 2016 році, а для освітлення тендерних процесів і забезпечення рівних умов для учасників торгів була створена система ProZorro. Вона дозволила мінімізувати ризик корупційного впливу на діяльність держустанов, а підприємці отримали шанс укласти вигідний контракт з ними. Тендерні закупівлі проводяться в сфері охорони здоров'я, освіти, управління, промисловості і не тільки. Але перемогти в тендері не так-то просто, тому попередньо варто вивчити основну інформацію про цього різновиду торгів.
Види тендерів
За вартістю послуг, товарів і робіт тендери діляться на допорогові і надпорогові. Перші припускають угоду на суму до 200 тис. грн. для товарів/послуг і до 1,5 млн. грн. для робіт. Такі види тендерів, як надпорогові, дозволяють замовнику знайти виконавців для закупівель товарів/послуг в грошовому еквіваленті понад 200 тис. грн. і робіт загальною вартістю від 1,5 млн. грн.
Незалежно від того, яка процедура ініційована замовником, тендер повинен відповідати критеріям:
- відкритості;
- добросовісної конкуренції;
- максимальної економічної вигоди;
- відсутності дискримінації учасників;
- неупередженості.
Перший етап тендера. Старт торгів
Замовник організовує проведення закупівлі шляхом публікації відповідного оголошення на електронних майданчиках, що мають акредитацію Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Через державний сайт prozorro.gov.ua торги не проводяться.
В оголошенні зазначаються документи для участі в тендері і умови участі в ньому:
- опис товарів/послуг/робіт, які планується придбати;
- кваліфікаційний рівень учасників;
- критерії та методики оцінки пропозицій, що надійшли.
Другий етап. Подача тендерних пропозицій
Дізнавшись про тендер, потенційні компанії-виконавці реєструються на електронному майданчику, вивчають правила участі в аукціоні і починають збір запитуваних документів. Для подачі заявок відводиться певний термін. Всі дії проводяться онлайн, але це не означає, що до підготовки пропозиції можна поставитися поблажливо. Навіть формальна помилка часто стає причиною відхилення пропозиції, тому всі дані потрібно попередньо перевірити, причому краще кілька разів.
Поки до завершення терміну прийому заявок залишається більше 10 днів, учасники можуть задавати питання ініціатору тендеру. На відповідь відводиться 3 дні. Якщо замовник вирішив змінити умови участі в держзакупівлі, термін прийняття заявок автоматично продовжується на 7 днів або більше. А всі учасники отримують про це відповідне повідомлення. Для допуску до аукціону їм потрібно скорегувати подану документацію. Якщо компанія-претендент не відповідає новим умовам торгів або з якихось причин вирішила не брати участі в них, вона може відкликати заявку.
Третій етап. Тендерний аукціон
Коли починається тендер, компанії-претенденти в заздалегідь визначеному порядку знижують ціни. Попередньо електронна система відкриває всі пропозиції, оскільки до старту аукціону їх ніхто не бачить. Для торгів передбачено три етапи. Кожен новий починається з останньої суми попереднього.
При зниженні ціни учасники повинні робити крок вище мінімально передбаченого умовами закупівлі. Проведення аукціону є відкритим.
Щоб відбулися допорогові торги, заявку повинен подати хоча б один учасник. Для надпорогових закупівель мінімум становить два учасники. В іншому випадку аукціон скасовують.
Четвертий етап тендера. Оцінка пропозицій
Коли завершується тендер, визначення переможця відбувається за принципом найбільшої фінансової вигоди. Крім того, система може враховувати і нецінові критерії:
- суму можливих експлуатаційних витрат;
- форми оплати;
- умови гарантії;
- термін здачі проекту.
Замовник вивчає пропозицію з мінімальною ціною протягом 5 днів (іноді до 20). Якщо документація, що міститься в заявці, відповідає умовам тендера, її автора можуть відразу оголосити переможцем, залишивши без уваги пропозиції інших учасників. Якщо ж перший розглянутий претендент не відповідає критеріям відбору, заявки оцінюються далі. При відхиленні всіх заявок торги скасовуються.
П'ятий етап тендера. Підписання договору
Фінальній частині тендерної процедури передує публікація на електронному майданчику повідомлення про визначення переможця, з яким замовник планує підписати договір. Повідомлення відповідного змісту отримує кожен з учасників. Якщо у кого-то з них є підстави для того, щоб оскаржити торги, він направляє скаргу до Уповноваженого комітету. Також учасники аукціону можуть вимагати від замовника роз'яснювальні дані по тому, якими конкурентними перевагами володіє переможець.
Якщо скарги по завершеним торгам не надходили, замовник укладає договір з переможцем протягом 20 діб після публікації про вибір виконавця. За фактом завершених торгів тендерним комітетом оформляється протокол.
Тонкощі участі в тендерних процедурах
Щоб підвищити свої шанси на перемогу в аукціоні, слід ретельно підготуватися. У цьому допоможуть інформаційні матеріали «Української універсальної біржі», яка є акредитованим електронним майданчиком для проведення держзакупівель ProZorro. Тут описано, що таке тендер, як він проводиться, як досягти успіху в цьому напрямку невеликій фірмі тощо. Побудувати виграшну стратегію дозволять детальні інструкції на сайті tender.uub.com.ua і тематичні відео на каналі в Youtube.
Підписка на розсилку «Українській універсальній біржі» - найпростіший спосіб відстеження нових тендерів. Дізнаючись про них раніше, ви зможете більш якісно підготуватися до аукціону. Для професійного консультування з питань тендерних торгів можна зв'язатися з фахівцями колл-центру.