Відкриті тендери в Україні - основні особливості і порядок проведення
Відкриті тендери Українипроводить кілька років. Їх поява зумовила боротьба з корупцією. Для цієї мети була створена система Прозорро, що відкриває доступ до торгів всім бажаючим. Такий тип торгів проводиться відповідно до закону «Про державні закупівлі». Їх головна особливість полягає в тому, що брати участь в них як можливого постачальника товарів/послуг для держустанов можуть будь-які підприємства. Це дозволяє замовнику вибрати серед конкуруючих учасників того, хто запропонує найвигідніші умови контракту.
Період подачі пропозицій на відкритих тендерах
Мінімальний термін становить 15 днів. За цей час учасники можуть подавати пропозиції, звертатися до замовника за уточненнями, а той може вносити зміни в оголошення і необхідні документи (за винятком 10 останніх днів). Крім того, за 4 дні до завершення періоду прийому пропозицій припиняється розгляд скарг по умовам тендерної документації.
Проведення аукціону при відкритих тендерах
Відкриті тендерапризначаються виключно на робочі дні та робочий час. Це відбувається в автоматичному режимі. Дата і інші подробиці запланованого аукціону відображаються в особистому кабінеті учасника.
Далі замовник розглядає подані пропозиції і оцінює їх економічну вигоду. На вивчення даних одного учасника може витрачатися не більше 5 робочих днів. Однак термін можна продовжити до 20 робочих днів, якщо для цього є обґрунтовані причини. Відповідне повідомлення також видно в системі.
Після проведення редукціону та визначення переможця замовник публікує повідомлення про намір укласти договір і згодом завантажує його в систему. У законі «Про державні закупівлі» передбачені випадки, при яких аукціон можуть визнати таким, що не відбувся. Детальніше про це можна дізнатися з матеріалів сайту tender.uub.com.ua - «Українська універсальна біржа», який є акредитованим майданчиком публічних закупівель. Він підключений до бази даних системи ProZorro.Держзакупівлі і дозволяє легко відстежувати актуальні тендери, брати участь в них, оскаржувати результати торгів та інше.
Як брати участь у відкритих тендерах?
Державний сайт системи prozorro.gov.ua забезпечує відкритий доступ до тендерів. Але там немає функціоналу для публікації оголошень, реєстрації, участі в торгах. Сама робота проводиться через акредитовані майданчики, такі як «Українська універсальна біржа». Якщо Вас цікавлять відкриті тендери, цей майданчик полегшить завдання участі в них. Крім того, для користувачів доступні:
- електронна розсилка тендерів (щоденна і щотижнева);
- служба підтримки, яка допомагає оперативно вирішувати питання по темі ProZorro.Держзакупівлі;
- текстові та відеоінструкції.
Грамотна участь в тендерах дозволить отримувати постійні замовлення від держустанов, знижуючи маркетингові витрати.