Участь в тендерах Prozorro доступна кожному підприємству
Завдяки функціонуванню системи Прозорро, участь в тендерах стала доступним для кожного підприємства.
До початку роботи системи ProZorro участь у державних тендерах була нерозривно пов'язана з відкатами, закупівлями неякісних товарів та відмиванням грошових коштів.
Прозора та ефективна система публічних електронних закупівель стала відповіддю на запит суспільства. Вже два роки всі бюджетні установи країни в обов'язковому порядку використовують для торгів платформу ProZorro, зводячи до мінімуму їх корупційну складову та розкрадання бюджету.
Не можна стверджувати, що з появою системи ProZorro участь у держзакупівлях стала бездоганно чесною. Але безперечним є те, що ця реформа виявилася найуспішнішою з усіх проведених сьогодні в Україні такардинально змінила ринок. Ця позитивна ринкова трансформація відбулася саме тому, що була вигідна всім. Держава тепер закуповує товари та ресурси за ринковими цінами, економлячи при цьому бюджетні кошти. Бізнес будь-якого формату, зацікавлений в доступі до великого ринку закупівель, отримав право і спосіб брати участь в тендерах на рівних і справедливих умовах. Суспільство ж має можливість відстежувати через ProZorro весь механізм торгового процесу, і контролювати законність та ефективність використання бюджетних коштів.
Економія державних фінансів при цьому гарантована, тому що брати участь в тендері на майданчиках ProZorro можна тільки на принципах редукціону (зворотного аукціону). В ході нього ціна знижується хоча б на один встановлений системою умовний крок щодо стартової. Право укласти контракт на послуги або поставку товарів отримує компанія, яка після третього кола зниження вартості при інших рівних умовах запропонує найнижчу ціну з усіх запропонованих учасниками тендеру.
Завдяки функціонуванню системи Прозорро, участь в тендерах стала доступним для кожного підприємства. Ця електронна мультиплатформова система написана на відкритому коді забезпечує всіх постачальників 100% можливістю ознайомиться з усіма гос тендерамі України.
Щоб взяти участь в тендері з використанням електронної системи ProZorro, можна зареєструватися на будь-якому з приватних торговому майданчику, що входить в загальну базу даних. У кожного з цих торгових сайтів власний інтерфейс, свої особливості сервісу та користування, специфічний пакет послуг, що надаються. Але всі вони відображаються в загальній структурі ProZorro, та при щонайменшій зміні на одному з майданчиків, будь-якому новому тендері або додаткової умови до нього миттєво дізнаються всі спостерігачі. А приватний характер цих окремих елементів ProZorro лише сприяє розвитку й вдосконаленню всієї системи, адже конкуренція стимулює покращення сервісного обслуговування.
Більшість майданчиків, таких як tender.uub.com.ua доступно викладуть постачальникам, як брати участь в тендерах.
На сайті (в розділі «Допомога») розміщений цикл відеороликів (інструкцій), які повністю продемонструють весь процес від підписки на розсилку відповідно до свого виду діяльності до підписання договору з замовником, тобто покажуть, як брати участь в тендері й перемагати в ньому.
Важливим фактором, що впливає на ефективність торгів, є правильно заповнена форма заявки на участь в тендері. Зазвичай заявка складається з двох частин. Перша включає згоду заявника, а також дані, які безпосередньо пов'язані з предметом аукціону. Друга містить відомості, які підтверджують відповідність постачальника вимогам, зафіксованим в документації торгів. Також тут перераховуються можливості і переваги компанії, зазначається інформація про наявні сертифікатах, ліцензіях і дозволах в даній сфері. Заявка на участь в тендері вивчається конкурсною комісією на предмет відповідності постачальника вимогам замовника. Саме неточності і помилки в даному документі можуть стати причиною, по якій організація не буде допущена до торгів.
Якщо подавач пропоиції представляє інтереси іншої фізичної або юридичної особи, необхідно представити комісії довіреність на участь в тендері (окремо на кожну заявку, якщо мається на увазі участь в декількох аукціонах). У бланку обов'язково має бути вказана назва компанії - організатора тендера, а також визначені повноваження, якими наділяється довірена особа.
Потенційні учасники тендерів на сайті Української універсальної біржі tender.uub.com.ua зможуть переглянути графічні інструкції (керівництва) по роботі з електронним торговим майданчиком, ознайомившись з якими матимуть чітку відповідь на питання «як взяти участь в тендері?».
Разом з тим ми рекомендуємо всім користувачам більш ретельно вивчити регламент роботи електронної торгової системи і публічної оферти, що мінімізує кількість помилок в подальшій роботі.
Якщо ж у постачальників залишаться питання, то рекомендуємо зв'язатися з контакт-центром майданчика за номером (044) 221-22-02, де оператори вам детально розкажуть, що потрібно щоб брати участь в тендерах і на які нюанси варто звернути увагу в першу чергу.
Якщо ж ваше підприємство планує активно падавати пропозиції у великій кількості державних закупівель, то рекомендуємо вашим фахівцям відвідати спеціальні тренінги і семінари нашої компанії, графік яких можна подивитися в розділі «Навчання».
Дуже ефективне залучення юристів до цього процесу. В такому випадку у власників будь-якого зацікавленого у вигідних контрактах підприємства не виникне питання про те, як подавати пропозицію в тендері, всі необхідні документи будуть оформлені правильно, а угода принесе максимальний дохід. Кращим прикладом такого успішного консалтингу став у 2016 році НАК «Нафтогаз», який розмістив на ProZorro запит на надання юридичного супроводу в угоді по масштабній реконструкції газотранспортної системи країни. В результаті компанія заощадила майже 50 мільйонів гривень, знизивши початкову ціну контракту з реформування мережі для доставки палива на 75%!
Будь-яке підприємство, незалежно від розміру, профілю діяльності та форми власності, може відкрито та на законних підставах подавати свою цінову пропозицію в державних тендерах онлайн через публічну торговельну платформу ProZorro. При цьому можна отримати максимальну фінансову вигоду, накопичуючи аукціонний досвід і паралельно формуючи власну ділову репутацію. Для цього необхідно здійснити чотири основні кроки:
- Зареєструватися на будь-якому торговому майданчику, що входить до системи.
- Підписатися на e-mail-розсилку, вибравши параметри розсилки тендерів за замовником та/або предмету закупівлі, які цікавлять.
- Подати свою цінову пропозицію, на тендер, що зацікавив.
- Пройти етап аукціону (редукціону), на якому система визначає переможця, який запропонував найменшу ціну.
За час роботи системи ProZorro вже проведено більше 2 мільйонів тендерів в самих різних областях економічної діяльності - від скромного перевезення театрального реквізиту на гастролі до будівництва нових станцій столичного метро. При цьому зекономлено понад 55 мільярдів гривень. А загальне число постачальників перевищує 180 тисяч та продовжує зростати по мірі накопичення досвіду й усвідомлення переваг прозорих електронних торгів.
Досвідчені постачальники розуміють, що постійне навчання та вдосконалення навичок допоможе їм в подальшому забезпечити своє підприємство вигідними угодами.