Тендерні закупівлі: варіанти і принципи організації
Публічні тендерні закупівлі в Україні здійснюються державними підприємствами та їхніми відомствами через електронну систему «ProZorro.Закупівлі». Цей електронний ресурс являє собою офіційний портал, де опубліковані всі тендери від держзамовників.
Види тендерних закупівель
Державні закупівлі поділяються на допорогові та надпорогові. Першу категорію формують угоди на суму до 200 000 гривень для товарів, послуг та 1 500 000 гривень для робіт. Усе, що дорожче вказаної межі, належить до надпорогових торгів. Такий розподіл не умовний, оскільки він передбачає різницю у проведенні закупівельних процедур.
Організація закупівлі товарів у надпорогових тендерах здійснюється наступними шляхами:
- Відкриті торги. Пропозиції може подавати будь-який учасник. Мінімальна кількість учасників – 2;
- Конкурентний діалог. Шанс для замовників, які не мають достатніх знань щодо необхідних товарів/послуг. В процесі спілкування з продавцями замовник має можливість отримати достатньо інформації (технічної, якісних характеристик, юридичної, ІТ та інше).
- Переговорна процедура. Договір укладається після переговорів з учасником(и).
Допорогові закупівлі регулюються Законом України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII от 25.12.2015 р. та регламентуються згідно “Порядку здійснення допорогових закупівель”. Їх алгоритм максимально подібний до відкритих торгів. Ціни тендерів та пакет документації варіюються.
Система ProZorro дає можливість компаніям та приватним підприємствам, які не є резидентами країни, брати участь у євроторгах, котрі проводяться в рамках європейської процедури. Такі заявки публікуються англійською мовою. Діапазон цін: від 133 000 євро – для товарів і послуг, 5 150 000 євро – для робіт.
Організація закупівлі товарів
Закон України «Про публічні закупівлі» встановлює, що всі державні закупівлі мають здійснюватися через електронну систему ProZorro, а саме через торгові майданчики, які пройшли спеціальну процедуру акредитації. Існує 4 рівні акредитації. У разі отримання чотирьох рівнів акредитації, ресурс має право проводити допорогові та надпорогові закупівлі. Користувачі можуть обрати будь-який офіційний сайт, виходячи з переваг, які ті надають, а також керуючись власними інтересами і потребами. Після розміщення тендера на одному з майданчиків системи ProZorro, він автоматично з’являється на всіх інших ресурсах, в тому числі на сайті prozorro.gov.ua.
Де можна дізнатися про закупівлі держустанов?
Сайт tender.uub.com.ua – офіційний учасник системи ProZorro, який має I, II, III, та IV рівень акредитації МЕРТ. Діяльність платформи охоплює всі напрямки держзакупівель, що дозволяє замовникам і постачальникам працювати з максимальною ефективністю. Головні переваги майданчика: оновлення інформації в режимі реального часу відповідно до центральної бази даних ProZorro, можливість дізнаватися все про закупівлі, а також наявність e-mail розсилки нових тендерів.