Напишіть нам!
Напишіть нам!
+ 38 (044) 221-22-02
Пн-Пт: 8.00-20.00
Сб: 8.30-17.30
Нд: 10.00-16.00
Пн-Пт: 8.00-20.00
Сб: 8.30-17.30
Нд: 10.00-16.00
гаряча лінія
акредитований майданчик

Тендери в Україні - особливості, переваги і недоліки

Оголошення тендеру - обов'язкова умова для публічних закупівель в державному секторі. Відповідно до норм чинного законодавства практично всі держустанови повинні купувати товари та послуги, необхідні для ведення їх діяльності, на відкритих торгах. Загальнодоступні тендери України практикує з 2016 року. Це відкриває перспективи для бізнесу. Надіслати тендерну пропозицію може будь-який виконавець або продавець. Однак для отримання бажаного результату потрібно спочатку ознайомитися з правилами торгів в сфері державних замовлень і дотримуватися їх на кожному етапі.

Різновиди тендерів України

Критерії класифікації аукціонів на держзакупівлі:
  • по предмету - товари, роботи, послуги;
  • за вартістю - допорогові, надпорогові.
Сума допорогових закупівель товарів не перевищує 200 тисяч грн., робіт - 1,5 млн. грн. Значення зростають до 1 млн. грн. і 5 млн. грн. відповідно для окремих сфер господарювання. Всі замовлення більшої вартості вважаються надпороговими. Вони проводяться з дотриманням норм Закону України «Про державні закупівлі», який вказує терміни виконання та перелік документів. Допорогові тендери України не регламентуються цим законом, але на них можуть поширюватися рішення і розпорядження, прийняті на місцевому рівні.
Електронні тендери через систему ProZorro - це прозорі держзакупівлі, побудовані за європейськими стандартами. Адже проведення тендеру Україна запозичила у інших країн. Процедура організовується за однією з трьох схем:
  • відкриті торги - більшість аукціонів;
  • конкурентний діалог - якщо є труднощі з визначенням вимог;
  • переговори - мають місце при відсутності пропозицій конкурентів, якщо замовнику необхідний ідентичний з попередньою закупівлею товар або відкриті торги неможливі за однією з причин, вказаних в законі.
Обробка всіх пропозицій спеціальною програмою і автоматичний вибір переможця виключає корупційну складову і запобігає нецільової витрати бюджетних коштів.

Умови тендерних процедур в Україні

Для матеріального забезпечення своєї діяльності держоргани публікують на сайті prozorro.gov.ua річний план по замовленнях. Інформація знаходиться у відкритому доступі для громадськості і виконавців, які можуть подавати свої пропозиції відразу після оголошення торгів. Переможець обирається самою системою ProZorro без участі людського фактора, тому рішення є неупередженим і на нього не може вплинути сам замовник або конкурентні компанії.
Алгоритм проведення тендера України виглядає наступним чином:
  • публікація оголошення замовником на одному з електронних майданчиків, підключених до системи ProZorro;;
  • автоматичне розміщення оголошення на інших акредитованих сайтах;
  • подача пропозицій підрядниками;
  • вибір переможця за критерієм оптимальної вартості контракту;
  • укладення договору без права зміни ціни та умов надання товарів/послуг.
Програма працює за принципом визначення максимальної економічної вигоди. Тому зазвичай перевага віддається заявці з найменшою вартістю. Після закриття торгів у замовника є 5 днів, щоб вивчити умови контракту. У деяких випадках цей строк продовжується до 20 днів. Процедуру тендера можна завершити достроково, якщо документація першого кандидата відповідає всім умовам торгів. Тоді решта пропозицій можуть не розглядатися, а держустанова оголошує про закриття аукціону. Якщо перша подана заявка не задовольняє зазначеним вимогам, проводиться аналіз наступних. При цьому враховується не тільки вартість і правильність оформлення документів, але і ряд інших чинників:
  • доступні способи оплати;
  • терміни надання товарів/послуг, виконання робіт;
  • експлуатаційні витрати;
  • умови здійснення гарантійного обслуговування.
Тендери в Україні тривають до вибору переможця або відхилення всіх заявок. В останньому випадку аукціон класифікується як скасований.
Кожен з учасників має право отримати інформацію від замовника по конкурентним перевагам виграла заявки. Якщо хтось із підрядників сумнівається в тому, що процедура торгів була проведена без порушень, є можливість подачі скарги до Уповноваженого комітету.

Оплата участі в українських тендерах

Публікація замовником оголошення про старт електронного аукціону безкоштовна. А для виконавців передбачений чисто символічний внесок. Після його оплати компанії можуть вільно розміщувати свою пропозицію і боротися з конкурентами на торгах. Розмір платежу для тендерів на суму до 20 тисяч грн. становить від 17 грн., понад 1 млн. грн. - до 1700 грн.

Переваги і недоліки тендерів на Україні

Обов'язкові для державних організацій тендери по Україні проводяться в електронному форматі і мають наступні плюси:
  • відсутність виснажливої паперової тяганини для учасників;
  • можливість шукати клієнтів в онлайн-режимі без великих витрат на рекламу і застосування інших маркетингових інструментів;
  • мінімальна вартість реєстрації в торгах, що набагато дешевше будь-яких засобів просування для залучення нових споживачів;
  • прозора процедура тендерів і автоматичний вибір переможця;
  • оптимізація бізнес-витрат за рахунок наявності конкуренції;
  • об'єктивна оцінка заявок з виключенням людського фактору;
  • можливість подачі скарги за результатами торгів при підозрі в порушеннях.
Україна тендери проводить не так давно, тому процедура має і деякі мінуси:
  • автоматична дискваліфікація учасників з-за формальних помилок;
  • обмежений час на підготовку тендерної заявки (мінімальний термін для держзамовлень на суму понад 50 тисяч грн. становить 2 доби).
З огляду на невеликий період подачі пропозицій, часто виникають проблеми з отриманням документів, адже для оформлення деяких з них необхідно 5-10 днів.

Правила участі в тендерних торгах

Всі тендери України відповідають ряду правил. Так, операції проводяться строго за київським часом. Користування системою означає, що учасник має уявлення про алгоритм її роботи і приймає умови. Виконавці зобов'язуються своєчасно оновлювати інформацію про компанію та не передавати третім особам логін і пароль для входу на сайт з державними закупівлями.
Чинний Закон України «Про державні закупівлі» досить прогресивний, проте в ньому є неточності. В результаті замовники та виконавці іноді стикаються з проблемами, які ведуть до тимчасових і фінансових втрат. Щоб цього не сталося, важливо вибирати надійних партнерів. Фахівці «Української універсальної біржі» надають всю необхідну консультаційну допомогу, що дозволяє збільшити шанси на перемогу в тендері і знизити ризик відкриття спору.
Сайт tender.uub.com.ua –це офіційний майданчик ProZorro з 4 рівнем акредитації, підключений до центральної бази даних. Це означає, що інформація про всі торги відображається тут в режимі реального часу. За допомогою «Української універсальної біржі» можна шукати відповідні тендери на Україні, подавати заявки і стежити за участю в торгах. Крім того, ресурс має розділ для новачків, де розміщені корисні статті, результати аналітичних досліджень ринку та інші матеріали. Підписка на електронну розсилку істотно підвищить шанс знайти вигідне держзамовлення.

Кваліфікований електронний підпис накладено.
Кваліфікований електронний підпис відсутній.
Необхідно накласти кваліфікований електронний підпис.
label__
value__
title__
message_time__
m_text__