Нагальна потреба у закупівлі
Чергові зміни до Постанови КМУ №1178 розширили перелік випадків, коли замовники можуть не оголошувати торги, а укладати прямі договори з постачальниками. Нагальна потреба - одна з головних причин, коли замовники можуть уникнути проведення конкурентної закупівлі.
Аби постачальники розуміли, як виникає у замовника нагальна потреба і чи можуть вони подати свою пропозицію на таку закупівлю, почнемо з роз'яснення терміну “нагальна потреба у закупівлі”. Це термінова необхідність у закупівлі товарів, робіт, послуг, яку не можливо відтермінувати, відкласти на невизначений період.
На практиці - це коли у замовника виникли непередбачувані обставини, що потребують швидкого рішення і треба негайно отримати потрібні товари, роботи, послуги (менше ніж за два тижні). У такому випадку замовник може укласти прямий договір з самостійно обраним постачальником без використання електронної системи Prozorro. Наприклад, терміновий ремонт будівлі, електросистеми, покрівлі, закупівля ліків, що не передбачалися в річному плані, вжиття заходів для ліквідації стихійних лих, аварій тощо.
Якщо у замовника виникають такі обставини, то вони мають бути обов'язково підтверджені відповідним документом: розпорядженням, наказом, актом тощо. Коли до постачальника звертається замовник з пропозицією укласти прямий договір з бюджетом, що перевищує визначені законодавством пороги (100 тис. грн, 200 тис. грн, 1,5 млн грн), то постачальнику варто переконатися, що дана закупівля проводиться за нагальною потребою. Тобто, ця закупівля не потребує активних дій учасника в системі Прозорро, а одразу укладається договір про закупівлю. Пройти базовий курс навчання з публічних закупівель та освоїти правила участі в тендерах можна на порталі https://tenderlife.com.ua/cfb/
Варто зазначити, що замовники не можуть прикриватися “нагальною потребою”, аби полегшити собі роботу. Якщо вони знали про необхідність проведення закупівлі та з якихось причин затягували з її оголошенням, то у такому випадку уповноважена особа замовника має відповісти за свої неправомірні дії.
Аналізуючи звіти про укладені договори з причин “нагальної потреби”, ми побачили, що це закупівлі медикаментів, труб та інших конструкційних матеріалів для ремонтів, запчастин, зарядних пристроїв, генераторів, термінові ремонти автівок, послуги з харчування пацієнтів.
Як бачимо, законодавством передбачено швидке рішення для “нагальної потреби”, щоб не зупинити процес проведення закупівель та не зірвати плани замовника у вирішенні складних термінових непередбачуваних або аварійних ситуацій. Як зареєструвати персональний кабінет в системі Прозорро для пошуку прямих договорів, дізнавайтеся у менеджерів майданчика Українська універсальна біржа - https://tender.uub.com.ua/.
Підписуйтесь на сторінку https://www.facebook.com/