Обгрунтування використання процедури
Згідно з підпунктом 4 пункту 3 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 (далі – Положення № 228), основним завданням Мін’юсту є здійснення захисту інтересів України під час розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземних суб’єктів та України.
Підпункт 61 пункту 4 Положення № 228 регламентує, що Мін’юст відповідно до покладених на нього завдань залучає юридичних радників, зокрема іноземних, для захисту прав та інтересів держави в закордонних юрисдикційних органах під час розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України.
Окрім Положення № 228, Мін’юст у своїй роботі керується Порядком здійснення захисту прав та інтересів України під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України і заяв, пов’язаних із відшкодуванням шкоди, завданої внаслідок міжнародного збройного конфлікту на території України, затвердженим Указом Президента України від 25.06.2002 № 581/2002 (далі – Порядок № 581).
Відповідно до підпункту 5 пункту 5 Порядку № 581 Мін’юст для забезпечення захисту прав та інтересів України під час розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України здійснює згідно із законодавством України закупівлю за кошти Державного бюджету України послуг юридичних радників, наданих у зв’язку із представництвом прав та інтересів держави Україна у закордонних юрисдикційних органах.
Підпунктом 10 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості здійснення публічних закупівель), визначено, що придбання замовниками послуг, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли здійснюється закупівля юридичних послуг, пов’язаних із захистом прав та інтересів України під час розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України.
Згідно з пунктом 14 Особливостей здійснення публічних закупівель, запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон).
Відповідно до пункту 17 Особливостей здійснення публічних закупівель, договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктом 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону та цих особливостей.
Абзацом другим пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України «Про ефективне використання бюджетних коштів» від 11.10.2016 № 710 встановлено, що головним розпорядникам бюджетних коштів з метою прозорого, ефективного та раціонального використання коштів потрібно забезпечити обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі.
Обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі
Станом на сьогодні наявна потреба в закупівлі юридичних послуг на 2025 рік
у справі за позовом компанії «Todini Costruzioni Generali S.p.A.» до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (далі – Справа).
Закордонний юрисдикційний орган: Апеляційний суд м. Париж.
Предмет заяви: скасування Третього-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення Міжнародного арбітражного суду Міжнародної торгової палати (далі – трибунал) по Справі.
ПРОВАДЖЕННЯ В МІЖНАРОДНОМУ АРБІТРАЖНОМУ СУДІ ПРИ МІЖНАРОДНІЙ ТОРГОВІЙ ПАЛАТІ
У період з 26.06.2018 по 31.03.2024 трибуналом винесено Перше-Восьме часткове та Дев’яте фінальне рішення по Справі.
ОБ’ЄДНАНЕ АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ ЩОДО СКАСУВАННЯ
ТРЕТЬОГО-ВОСЬМОГО ЧАСТКОВОГО ТА ДЕВ’ЯТОГО ФІНАЛЬНОГО РІШЕННЯ
У процедурі анулювання по першим двом частковим рішенням трибуналу в анулюванні відмовлено Касаційним судом у 2023 році.
06.01.2025 – Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України (далі – Державне агентство) повідомлено Мін’юст про надходження до Київського апеляційного суду заяв позивача про визнання та виконання Шостого-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу.
04.03.2025 – Державним агентством подано фінальні письмові пояснення щодо скасування П’ятого-Восьмого часткового рішення трибуналу, та пояснення у відповідь на заперечення позивача щодо допустимості заяв про скасування П’ятого-Восьмого часткового рішення трибуналу (Summary Submissions on the merits and in response to Todini’s submissions on the alleged inadmissibility of Ukravtodor’s claims).
28.04.2025 – позивачем подано заперечення по суті на заяву Державного агентства про скасування Дев’ятого фінального рішення від 28.11.2024.
06.05.2025 – на процесуальній конференції суду вирішено призначити попередні процесуальні слухання щодо заяв про скасування Третього-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу на 27.05.2025.
27.05.2025 – відбулися процесуальні слухання щодо заяв про скасування Третього-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу.
01.07.2025 – Державним агентством подано відповідь на заперечення позивача по суті щодо анулювання Дев’ятого фінального рішення трибуналу від 28.04.2025 (Reply to Submission on the Merits).
16.09.2025 – позивачем подано заключні заперечення по суті Справи на відповідь Державного агентства від 01.07.2025 (Responses to Reply to Submission on the Merits).
07.10.2025 – відбулось процесуальне слухання по Справі (наразі очікується повідомлення від юридичного радника щодо призначення слухання по суті Справи).
Заяви щодо скасування Третього-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу перебувають на розгляді в одного складу суду, і будуть розглянуті під час одного спільного слухання. Рішення по суті заяв щодо скасування Третього-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу очікується до кінця 2025 року.
За результатами дослідження питання доцільності подальшого оскарження решти арбітражних рішень, з урахуванням інформації та порад юридичного радника Державного агентства та розгляду зазначеного питання на засіданнях міжвідомчої робочої групи з питань, пов’язаних із забезпеченням належного захисту прав та інтересів України у справі за позовом компанії «Todini Costruzioni Generali S.p.A.» до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (далі – МРГ) 05.05.2023 та 23.05.2023 було вирішено:
- визнати за доцільне продовжити процедуру об’єднаного анулювання Третього, Доповнення до Третього, Четвертого, П’ятого, Шостого, Сьомого, Доповнення до Сьомого, Восьмого часткового рішення трибуналу та Дев’ятого фінального рішення трибуналу в апеляційному порядку;
- вирішити питання щодо касаційного оскарження Третього, Доповнення до Третього, Четвертого, П’ятого, Шостого, Сьомого, Доповнення до Сьомого, Восьмого часткового рішення трибуналу та Дев’ятого фінального рішення трибуналу за результатом рішення апеляційної інстанції.
Відтак, по Справі у 2025 році наявна потреба у таких юридичних послугах:
- юридичний аналіз заяв, поданих позивачем до Київського апеляційного суду, про визнання та виконання Шостого-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу (подані 06.01.2025);
- підготовка та подання фінальних письмових пояснень щодо скасування П’ятого-Восьмого часткового рішення трибуналу, та пояснень у відповідь на заперечення позивача щодо допустимості заяв про скасування П’ятого-Восьмого часткового рішення трибуналу (Summary Submissions on the merits and in response to Todini’s submissions on the alleged inadmissibility of Ukravtodor’s claims) (подано 04.03.2025);
- юридичний аналіз відповіді позивача на заяву Державного агентства про скасування Дев’ятого фінального рішення від 28.11.2024 (подано 28.04.2025);
- підготовка до та участь у процесуальних слуханнях щодо заяв про скасування Третього-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу (відбулись 27.05.2025);
- підготовка та подання відповіді на заперечення позивача по суті щодо анулювання Дев’ятого фінального рішення трибуналу (Reply to Submission on the Merits) (подано 01.07.2025);
- юридичний аналіз заключних заперечень позивача по суті Справи на відповідь Державного агентства від 01.07.2025 (Responses to Reply to Submission on the Merits) (подано 16.09.2025);
- підготовка до та участь у процесуальних слуханнях (відбулись 07.10.2025);
- підготовка та подання відповіді на заключні заперечення позивача по суті Справи від 16.09.2025 (дата подання ще не визначена);
- підготовка до та участь у слухані по суті Справи (очікується до кінця 2025 року);
- участь у дзвінках та листуванні у Справі.
Для забезпечення захисту прав та інтересів України у цій Справі у 2024 році було залучено юридичного радника – міжнародну юридичну фірму «Allen Overy Shearman Sterling LLP» (далі – юридичний радник). Юридичний радник володіє повною інформацією щодо матеріалів та фактичних обставин Справи, не має конфлікту інтересів та відомий суду як офіційний представник України.
Відтак заміна юридичного радника призведе до таких негативних наслідків, як додаткові витрати бюджетних коштів на оплату послуг нового юридичного радника з входження в курс Справи, побудови стратегії захисту України тощо. Окрім того, протилежна сторона може скористатись відсутністю юридичного радника України в період пошуку нового юридичного радника та його залучення шляхом укладення відповідного договору про закупівлю юридичних послуг, входження новим юридичним радником в курс Справи, що з високою ймовірністю вплине на погіршення правової позиції України у Справі.
У зв’язку із зазначеним, рішенням міжвідомчої робочої групи з питань, пов’язаних із забезпеченням належного захисту прав та інтересів України у справі за позовом компанії «Todini Costruzioni Generali S.p.A.» до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України від 14.01.2025, було визнано за доцільне залучення у 2025 році в межах наявного бюджетного фінансування юридичного радника для забезпечення належного представництва та захисту інтересів держави у цій Справі – міжнародної юридичної фірми «Allen Overy Shearman Sterling LLP» в порядку застосування переговорної процедури або у порядку застосування Особливостей здійснення публічних закупівель, або у іншому порядку, що може бути у подальшому встановлений відповідним законодавством.
З огляду на специфіку Справи, її характер, складність та ризики, які постають перед Україною, є наявна потреба у здійсненні Мін’юстом у 2025 році закупівлі послуг юридичного радника України для забезпечення захисту прав та інтересів України в цій Справі, та недопущення прийняття закордонним юрисдикційним органом рішення проти України, яким буде покладено на Україну зобов’язання щодо сплати, присуджених до стягнення сум на користь позивача.
Варто зазначити, що відсутність юридичного радника по Справі може призвести до:
- винесення рішення проти України, в ході та в наслідок виконання якого можуть бути завдані збитки Державному бюджету України, накладено арешт на майно держави за кордоном;
- погіршення іміджу України на міжнародній арені;
- обмеження доступу України до міжнародних фінансових інструментів запозичення.
Фінансування витрат, пов’язаних із захистом прав та інтересів держави Україна під час розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, регулюється Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення захисту прав та інтересів України під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, під час здійснення заходів, пов’язаних із створенням та впровадженням міжнародних юридичних механізмів відшкодування шкоди, завданої внаслідок міжнародного збройного конфлікту на території України, а також забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.082003 № 1198 (далі – Порядок № 1198), та у межах виділених бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік за бюджетною програмою КПКВК 3601150 «Забезпечення захисту прав та інтересів України під час урегулювання спорів, розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, під час здійснення заходів, пов’язаних із створенням та впровадженням міжнародних юридичних механізмів відшкодування шкоди, завданої внаслідок міжнародного збройного конфлікту на території України, а також забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини» (далі – бюджетна програма КПКВК 3601150).
Відтак, наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» від 18.02.2020 № 275 не застосовується до зазначеної закупівлі, оскільки до розрахунку очікуваної вартості закупівлі застосовується Порядок № 1198.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 Порядку № 1198 бюджетні кошти спрямовуються на закупівлю робіт і послуг юридичних радників, у тому числі іноземних, які мають знання, необхідні для здійснення заходів щодо захисту прав та інтересів України під час розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, володіють відповідною іноземною мовою та належним чином атестовані (за наявності в законодавстві держави місця арбітражу (суду) вимог щодо атестації у відповідних державних установах, органах).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1198 планування витрат, пов’язаних із захистом прав та інтересів України під час розгляду у закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України (далі – витрати), за рахунок коштів державного бюджету, Мін’юст здійснює на підставі поданих юридичними радниками розрахунків витрат, на відповідний бюджетний період згідно з вимогами Бюджетного кодексу України.
На запит Мін’юсту юридичним радником було надано розрахунок витрат на 2025 рік, загальною вартістю юридичних послуг по Справі у 2025 році 162 671,00 дол. США.
02.10.2025 затверджено Кошторис видатків по справам за бюджетною програмою КПКВК 3601150 (далі – Кошторис видатків по справам) та Перелік спорів, щодо яких здійснюється урегулювання, і справ, які розглядаються у закордонних юрисдикційних органах, на бюджетний період 2025 року, що фінансуються за бюджетною програмою КПКВК 3601150 (зі змінами) на бюджетний період 2025 року.
Згідно із Кошторисом видатків по справам допустимий обсяг видатків відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на ведення Справи у 2025 році складає 3 477 252,70 гривень (далі, відповідно, розмір бюджетного призначення, бюджетні асигнування).
Під час здійснення планування видатків у Кошторисі видатків по справам використовувався прогнозований курс гривні по відношенню до долару США:
1 USD = 43,7 грн.
В частини першій статті 47 Бюджетного кодексу України зазначено, що відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Згідно з частиною першою статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Отже, наданий юридичним радником розрахунок витрат на 2025 рік, загальною вартістю юридичних послуг по Справі у 2025 році 162 671,00 дол. США, що в гривневому еквіваленті складає 7 108 722,70 грн (відповідно до прогнозованого курсу, визначеного у Кошторисі видатків по справам: 1 дол. США=43,7 грн), перевищує на 51,1% бюджетні асигнування, які встановлені у Кошторисі видатків по справам на ведення Справи у 2025 році.
У зв’язку із значним дефіцитом видатків за бюджетною програмою КПКВК 3601150, відсутня можливість укласти договір про закупівлю усіх необхідних юридичних послуг у Справі відповідно до наданого юридичним радником розрахунку витрат на 2025 рік.
Враховуючи вказане, юридичним радником по Справі на запит Мін’юсту було надано розрахунок витрат у загальному розмірі 79 571,00 дол. США, що в гривневому еквіваленті складає 3 477 252,70 грн (відповідно до прогнозованого курсу, визначеного у Кошторисі видатків по справам за КПКВК 3601150: 1 дол. США=43,7 грн), та є ідентичним розміру бюджетного призначення. Вказаний розрахунок витрат покриває вартість юридичних послуг у Справі на період з 01.01.2025 по 15.12.2025.
Обсяг юридичних послуг у період з 01.01.2025 по 15.12.2025, які Мін’юст в межах розміру бюджетних призначень має змогу наразі профінансувати, включає:
- юридичний аналіз заяв, поданих позивачем до Київського апеляційного суду, про визнання та виконання Шостого-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу (подані 06.01.2025);
- підготовка та подання фінальних письмових пояснень щодо скасування П’ятого-Восьмого часткового рішення трибуналу, та пояснень у відповідь на заперечення позивача щодо допустимості заяв про скасування П’ятого-Восьмого часткового рішення трибуналу (Summary Submissions on the merits and in response to Todini’s submissions on the alleged inadmissibility of Ukravtodor’s claims) (подано 04.03.2025);
- юридичний аналіз відповіді позивача на заяву Державного агентства про скасування Дев’ятого фінального рішення від 28.11.2024 (подано 28.04.2025);
- підготовка до та участь у процесуальних слуханнях щодо заяв про скасування Третього-Восьмого часткового та Дев’ятого фінального рішення трибуналу (відбулись 27.05.2025);
- підготовка та подання відповіді на заперечення позивача по суті щодо анулювання Дев’ятого фінального рішення трибуналу (Reply to Submission on the Merits) (подано 01.07.2025);
- юридичний аналіз заключних заперечень позивача по суті Справи на відповідь Державного агентства від 01.07.2025 (Responses to Reply to Submission on the Merits) (подано 16.09.2025);
- підготовка до та участь у процесуальних слуханнях (відбулись 07.10.2025);
- підготовка та подання відповіді на заключні заперечення позивача по суті Справи від 16.09.2025 (дата подання ще не визначена);
- підготовка до та участь у слухані по суті (очікується до кінця 2025 року);
- участь у дзвінках та листуванні у Справі.
Окрім того, існує вірогідність виникнення упродовж 2025 року потреби у надані інших юридичних послуг по Справі на 2025 рік. Виникнення такої потреби залежить від процесуального розгляду Справи та дій, яких може вжити по Справі протилежна сторона, а відтак таку потребу наразі передбачити не вбачається за можливе.
Враховуючи вищевикладене, наразі очікувана вартість предмета закупівлі в межах наявного фінансування по Справі за бюджетною програмою КПКВК 3601150 становить 3 477 252,70 грн, що є еквівалентом загальної вартості юридичних послуг, яка визначена у розрахунку витрат міжнародної юридичної фірми «Allen Overy Shearman Sterling LLP» на період з 01.01.2025 по 15.12.2025.
Відтак наразі наявна потреба у закупівлі юридичних послуг у справі за позовом компанії «Todini Costruzioni Generali S.p.A.» до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України для забезпечення захисту прав та інтересів України шляхом укладення договору про закупівлю юридичних послуг з міжнародною юридичною фірмою «Allen Overy Shearman Sterling LLP» на суму
79 571,00 дол. США, який набирає чинності з моменту його підписання і скріплення печатками сторін та діє по 31.12.2025, а в частині фінансових зобов’язань – до їх повного виконання, із розповсюдженням дії умов договору на взаємовідносини (які за своєю суттю є предметом договору), що виникли між сторонами з 01.01.2025 та діяли до моменту укладення договору відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України, та зі строком надання юридичних послуг у період з 01.01.2025 по 15.12.2025.