Звернення:
За тендером : Зарядні станції
Тема:
Щодо усунення дискримінаційних вимог
Зміст:
Шановний Замовнику!
Звертаємо увагу на вимогу тендерної документації щодо обов’язкового надання:
сертифікатів AQAP 2120:2016, AQAP 2110:2016, AQAP 2131:2017, акредитованих НААУ, виданих на ім’я Учасника не раніше 2025 року;
протоколу випробувань, виданого не раніше 2025 року.
Учасники, які постачають готовий серійний товар, не можуть отримати AQAP. Сертифікат AQAP видається виробнику або організації, що здійснює виробництво/розроблення продукції оборонного призначення.
Учасники (постачальники, дилери, дистриб’ютори), які просто закуповують і постачають готові зарядні станції фізично не можуть отримати AQAP, адже він не передбачений для торговельної діяльності.
Така вимога: обмежує конкуренцію, створює нерівні умови, призводить до дискримінації учасників.
Це порушує ч. 4 ст. 5 та ч. 4 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі».
Протокол випробувань 2025 року – також незаконна вимога. Зарядні станції EcoFlow є серійним товаром, який має стандартні сертифікати відповідності та декларації виробника. Вимога надати протокол випробувань, виданий не раніше 2025 року, є: необґрунтованою, такою, що не передбачена жодним актом технічного регулювання, такою, що обмежує участь виробників та постачальників, які мають чинні, але більш ранні документи.
Просимо видалити з тендерної документації вимоги щодо надання сертифікатів AQAP 2120:2016, 2110:2016, 2131:2017 та
вимогу щодо обов’язкового надання протоколу випробувань, виданого не раніше 2025 року.
Дата оприлюднення звернення:
16.11.2025 12:46
Шановний учаснику, дякую за ваше запитання, щодо якого повідомляємо наступне: так відповідно до вимог п.п.3,4 ч.2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі – Закон), у тендерній документації зазначаються такі відомості: 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби).
При цьому частина 5 статті 23 Закону передбачає, що Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам. Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством. Окрім цього частиною 6 статті 23 Закону, встановлено вимогу, про те, якщо учасник не має відповідних маркувань, протоколів випробувань чи сертифікатів і не має можливості отримати їх до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій із причин, від нього не залежних, він може подати технічний паспорт, що має бути завірений виробником, на підтвердження відповідності тим же об’єктивним критеріям. Замовник зобов’язаний розглянути технічний паспорт і визначити, чи справді він підтверджує відповідність установленим вимогам, із обґрунтуванням свого рішення. Якщо замовник посилається в тендерній документації на конкретні маркування, протокол випробувань чи сертифікат, він зобов’язаний прийняти маркування, протоколи випробувань чи сертифікати, що підтверджують відповідність еквівалентним вимогам та видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством. Сертифікат AQAP - документ, який підтверджує відповідність систем управління та якості продукції підприємства державним або міжнародним стандартам. Для замовника наявність сертифікату відповідності в постачальника є одним зі способів підтвердження якості товарів і послуг. Беручи до уваги наведене, з метою здійснення закупівлі товару відповідної якості, такого, що не був у попередній експлуатації та використанні, що відповідає встановленим чинним законодавством України нормам, характеристикам, перевіреному та готовому до використання за призначенням, для уникнення поставки товару, який є відновленим, Замовник правомірно встановив у Додатку до тендерної документації вимогу щодо надання у складі тендерної пропозиції сертифікатів на систему менеджменту якості. До того ж, Вимога не може бути дискримінаційною ще й тому, що на сьогодні у Реєстрі акредитованих Національним агентством з акредитації України наявна інформація про понад 1400 органів з оцінки відповідності, які розташовані та здійснюють діяльність по всій території України, та послуги, що надають такі органи (в тому числі і сертифікація на системи менеджменту), є доступними для усіх суб?єктів господарювання у всіх регіонахУкраїни.
Предмет закупівлі обумовлений запитами та зверненням окремих структурних підрозділів Збройних сил України в сприянні забезпечення технічної підтримки в спротиві військової агресії російської федерації. Після придбання товар буде передано на використання такому структурному підрозділу Збройних сил України.
Зважаючи на наведене, назвати таку вимогу дискримінаційною та такою, що обмежує конкуренцію немає підстав, з огляду на те, що оголошених закупівель з аналогічними вимогами досить багато. Окрім цього, право визначати, що саме має бути закуплено належить виключно Замовнику, а не як цього вимагає учасник. Разом з тим, отримати відповідні сертифікати, декларації, протоколи учасники можуть безперешкодно.
Дата оприлюднення відповіді:
17.11.2025 14:50