Обгрунтування використання процедури
Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.
На період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням Особливостей.
Положеннями Особливостей передбачено підставу для здійснення закупівлі за підпунктом 5 пункту 13 : придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли: роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання в одному з таких випадків: відсутність конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником.
Відповідно до частини 6 статті 7 Закону України «Про вищу освіту» документ про вищу освіту видається закладом вищої освіти лише за акредитованою відповідно до цього Закону освітньою програмою. У документі про вищу освіту зазначається найменування органу (органів) акредитації, а в додатку до документа про вищу освіту - інформація про видані ним (ними) відповідні акредитаційні сертифікати, рішення. Відтак акредитація для Університету є обов’язковою процедурою.
Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 15.10.2001р. №680 Про затвердження Порядку оформлення, видачі, зберігання та обліку сертифікатів про акредитацію (їх дублікатів) (зі зімнами) (надалі- Порядку), а саме пункту 5 розділу II. Оформлення та видача сертифікатів про акредитацію (їх дублікатів) Порядку підставами для переоформлення сертифіката є: зміна найменування закладу вищої освіти; зміна місцезнаходження закладу вищої освіти;реорганізація закладу вищої освіти (юридичної особи), що має сертифікат про акредитацію, шляхом злиття або приєднання однієї юридичної особи до іншої; ліквідація або реорганізація, а також зміна найменування (місцезнаходження) структурного підрозділу закладу вищої освіти, що має сертифікат про акредитацію; зміни до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти. Згідно п.8 розділу ІІ Порядку сертифікат, що не переоформлений в установлений строк, у разі наявності підстав для переоформлення, визначених пунктом 5 цього розділу, вважається недійсним.
Переоформлення сертифікатів про акредитацію спеціальностей у Національному університеті «Львівська політехніка» є необхідним у зв’язку із зміною назв спеціальностей та галузей знань на підставі постанови Кабінету міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 266 «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти» (з урахуванням змін від 30 серпня 2024 р. № 1021«Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти» ).
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 255 «Про внесення змін до Положення про акредитацію закладів вищої освіти і спеціальностей у закладах вищої освіти та вищих професійних училищах» переоформлення сертифіката про акредитацію напряму підготовки, спеціальності, освітньої програми, виданого МОН у сфері вищої освіти, видачу його дубліката у разі втрати (пошкодження) здійснює МОН через Державну службу якості освіти.
Згідно пункту 3 наказу Міністерства освіти і науки від 19.11.2024р. №1625 «Про особливості запровадження змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2024 року № 1021» , передбачено , що Державна служба якості освіти України повинна забезпечити переоформлення сертифікатів про акредитацію, виданих Міністерством освіти і науки України, відповідно до Положення про акредитацію закладів вищої освіти і спеціальностей у закладах вищої освіти та вищих професійних училищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2001 року № 978.
Державна освітня установа «Навчально-методичний центр якості освіти», належить до сфери управління Державної служби якості освіти, відповідно розпорядження КМУ №201-р від 03.03.2020р. та здійснює переоформлення сертифікатів про акредитацію напрямів підготовки, спеціальностей у закладах вищої освіти згідно пункту 2.2.6 Статуту, затвердженого наказом Державної служби якості освіти від 19.11.2020р. №01-11/67.
Окрім того, наказом № 01-11/31 від 06.04.2021р. «Про оформлення (переоформлення) сертифікатів про акредитацію у сфері вищої освіти, виданих Міністерством освіти і науки України» Державна служба якості освіти України на підставі Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 255 «Про внесення змін до Положення про акредитацію закладів вищої освіти і спеціальностей у закладах вищої освіти та вищих професійних училищах» уповноважила Державну освітню установу «Навчально-методичний центр якості освіти» на вчинення дій щодо оформлення, переоформлення (видачу дублікатів) сертифікатів про акредитацію напрямів підготовки, спеціальностей, освітніх програм у сфері вищої освіти, виданих Міністерством освіти і науки України.
Отже, Державна освітня установа «Навчально-методичний центр якості освіти є єдиним можливим надавачем послуг з переоформлення сертифікатів про акредитацію Замовника (напряму підготовки, спеціальності).
Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2023 № 925 «Про встановлення розміру оплати послуг з проведення акредитаційної експертизи освітньо-професійних програм фахової передвищої освіти та оформлення, переоформлення, видачі дубліката сертифіката про акредитацію» (з урахуванням змін від 24.08.2023 № 1039) встановлено розмір оплати послуги з оформлення, переоформлення, видачі дубліката сертифіката про акредитацію напряму підготовки, спеціальності, освітньої програми, виданого Міністерством освіти і науки України, у розмірі 10 відсотків мінімальної заробітної плати визначеному законом про Державний бюджет України на відповідний бюджетний період.
З огляду на зазначене, а також на необхідність забезпечити потребу замовника у послузі, наявні підстави здійснити Закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу відповідно до абзацу 4 підпункту 5 пункту 13 Особливостей. А саме, коли роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання через відсутність конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником.
За результатами закупівлі, здійсненої відповідно до підпункту 5 пункту 13 Особливостей. , замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону.
Разом із звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту.
Перелік документів, якими підтверджується наявність підстави для здійснення закупівлі відповідно до абзацу 4 підпункту 5 пункту 13 Особливостей (документальне підтвердження) :
1. Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII (зі змінами);
2. Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.10.2001р. №680 Про затвердження Порядку оформлення, видачі, зберігання та обліку сертифікатів про акредитацію (їх дублікатів)»;
3. Постанова Кабінету міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 266 «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти»;
4. Постанова Кабінету міністрів України від 30 серпня 2024 р. № 1021«Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти»;
5. Наказ Міністерства освіти і науки від 19.11.2024р. №1625 «Про особливості запровадження змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2024 року № 1021»;
6. Постанова Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 255 «Про внесення змін до Положення про акредитацію закладів вищої освіти і спеціальностей у закладах вищої освіти та вищих професійних училищах»;
7. Розпорядження КМУ №201-р від 03.03.2020р.;
8. Наказ Державної служби якості освіти від 19.11.2020р. №01-11/67 «Про затвердження Статуту Державної освітньої установи «Навчально-методичний центр якості освіти»»;
9. Наказ Державної служби якості освіти України № 01-11/31 від 06.04.2021р. «Про оформлення (переоформлення) сертифікатів про акредитацію у сфері вищої освіти, виданих Міністерством освіти і науки України»;
10. Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.08.2023 № 925 «Про встановлення розміру оплати послуг з проведення акредитаційної експертизи освітньо-професійних програм фахової передвищої освіти та оформлення, переоформлення, видачі дубліката сертифіката про акредитацію»;
11. Заява Національного університету «Львівська політехніка» вих №62-01-608 від 05.05.2025р. про переоформлення сертифікатів про акредитацію напряму (спеціальності)/освітніх програм .