Обгрунтування використання процедури
Відповідно до статті 1 Закону України «Про поштовий зв’язок» фельд’єгерський зв’язок (урядовий фельд’єгерський зв’язок, відомчий фельд’єгерський зв’язок у складі Збройних Сил України) - складова частина поштового зв’язку України, призначена для приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) відправлень, що містять відомості, які становлять державну таємницю, та/або службову інформацію, окремим категоріям користувачів.
Статтею 2 вищевказаного Закону визначено, що діяльність у сфері надання послуг поштового зв’язку спеціального призначення, фельд’єгерського зв’язку (урядового фельд’єгерського зв’язку, відомчого фельд’єгерського зв’язку у складі Збройних Сил України) провадиться відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України» спеціальний зв’язок - зв’язок, що забезпечує передачу секретної та/або службової інформації шляхом застосування відповідних організаційних та технічних заходів; урядовий фельд’єгерський зв’язок - приймання, обробка, перевезення та доставка (вручення) кореспонденції, що містить відомості, які становлять державну таємницю, та/або службову інформацію, офіційної кореспонденції та дипломатичної пошти Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, державних органів, органів місцевого самоврядування, органів військового управління, закордонних дипломатичних установ України.
Статтею 2 цього Закону визначено, що Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України є державним органом, який призначений для забезпечення функціонування і розвитку державної системи урядового зв’язку, Національної системи конфіденційного зв’язку, формування та реалізації державної політики у сферах криптографічного та технічного захисту інформації, кіберзахисту, поштового зв’язку спеціального призначення, урядового фельд’єгерського зв’язку, активної протидії агресії у кіберпросторі, а також інших завдань відповідно до закону.
Крім того, відповідно до статті 14 вказаного Закону на Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України відповідно до визначених завдань покладається такий обов’язок як державне регулювання у сфері поштового зв’язку спеціального призначення, урядового фельд’єгерського зв’язку.
Зокрема, відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України» до структури Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України входить Головне управління урядового фельд’єгерського зв’язку та підрозділи урядового фельд’єгерського зв’язку. До сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв’язку, захисту інформації, входять державні підприємства, установи та організації, діяльність яких пов’язана із забезпеченням виконання покладених на Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України завдань.
Крім того, Київський апеляційний суд має спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею (у відповідності до статті 20 Закону України «Про державну таємницю»).
Відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування на підприємствах в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 наявність спеціального дозволу є підставою для обов’язкового укладення договорів з Головним управлінням і підрозділами урядового фельд’єгерського зв’язку Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та/або підрозділами Державного підприємства спеціального зв’язку про доставку секретної кореспонденції.
Головне управління урядового фельд’єгерського зв’язку Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації здійснює доставку секретних відправлень в місті Києві, в обласних центрах України (окрім тимчасово окупованих територій). Державне підприємство спеціального зв’язку здійснює доставку по населеним пунктам України.
З огляду на зазначене, послуги з доставки секретних відправлень (код CPV згідно з ДК 021:2015 – 64120000-3 «Кур’єрські послуги») згідно з чинним законодавством можуть бути надані Державним підприємством спеціального зв’язку з доставки по населеним пунктам України через відсутність конкуренції з технічних причин.