Звернення:
За тендером : 71630000-3 Послуги з технічного огляду та випробовувань (Послуги з експертного обстеження (технічного діагностування) та позачергового технічного огляду котлів)
Тема:
Оскарження вимоги
Зміст:
Доброго дня, шановний Замовнику! У пункті 1 Додатку 2 до Тендерної документації «ДОКУМЕНТИ, ЩО ПОДАЮТЬСЯ НА ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКІВ УСТАНОВЛЕНИМ КВАЛІФІКАЦІЙНИМ КРИТЕРІЯМ» (Закупівля №28372944) містить вимогу до учасника закупівлі про те, що Учасник закупівлі повинен мати Сертифікат системи управління якістю ISO 9001.
Звертаємо Вашу увагу, що Законодавство України, яке регламентує виконання робіт у сфері охорони праці, не передбачає обов’язковість отримання та наявності сертифіката ДСТУ ISO 9001:2015 для юридичних чи фізичних осіб, які можуть надавати послуги в цій сфері.
Варто зазначити, що вартість отримання такого сертифіката може становити 30 000 грн та більше. У разі відсутності сертифіката ISO, якого вимагає Замовник, Учаснику потрібно нести додаткові витрати для оформлення документа, який може бути необов’язковим у його сфері діяльності.
Сертифікація системи управління якістю на відповідність вимогам стандарту ДСТУ ISO 9001:2015 є добровільною, не віднесена до законодавчо регульованої сфери та не може вимагатись замовником від учасника закупівлі в обов’язковому порядку.
Тому вимога Замовника про надання учасниками документального підтвердження стосовно зазначеної сертифікації уповноваженою організацією є законодавчо не обґрунтованою та суперечить частині 2 ст. 31 Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі».
Пункт 11, статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлює, що документи, які не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції/пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції/пропозиції, не може бути підставою для її відхилення замовником.
Отже, вимога надання сертифіката відповідності ДСТУ ISO 9001:2015 у складі Тендерної пропозиції жодним чином не стосується предмета закупівлі, а тому зазначена вимога може вважатися неправомірною і дискримінаційною, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов’язкової наявності сертифікатів ISO 9001:2015 для здійснення діяльності у сфері охорони праці.
Таким чином, включення вище зазначеної вимоги до учасника закупівель про наявність сертифікату відповідності ДСТУ ISO 9001:2015 - є обмеженням конкуренції учасників, оскільки не має законодавчих підстав. Включаючи дану дискримінаційну вимогу в ТД Замовник (навмисно або ні) необгрунтовано звужує коло потенційних учасників закупівлі, перешкоджаючи певним учасникам, які спроможні виконати умови договору, брати участь в конкурентному змаганні. Звертаємо Вашу увагу, що частина 4 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» визначає, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та приводять до дискримінації учасників.
Просимо забрати пункт з даною вимогою із тендерної документації, адже відсутні підстави стверджувати, що ненадання учасником у складі тендерної пропозиції копії сертифікату відповідності ДСТУ ISO 9001:2015, отримання якого не є обов’язковим, не дозволить учаснику професійно та у повному обсязі виконати умови договору та може розглядатися як порушенням умов Тендерної документації.
Дата оприлюднення звернення:
01.07.2025 12:20