Звернення:
За тендером : Екскаватор – навантажувач (ДК 021:2015:43260000-3: Механічні лопати, екскаватори та ковшові навантажувачі, гірнича техніка)
Тема:
ДО УВАГИ ДАСУ!!!
Зміст:
У тендерній документації виявлено грубі порушення принципів відкритості та добросовісної конкуренції, що передбачені Законом України «Про публічні закупівлі». Зокрема, вимагаємо негайно видалити наступні умови, які є дискримінаційними та такими, що не мають жодного відношення до предмета закупівлі:
• вимогу надати сертифікат системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) «Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування»;
• вимогу надати сертифікат системи менеджменту безпекою ланцюга постачань ДСТУ ISO 28000:2008 (ISO 28000:2007, IDT);
• вимогу надати сертифікат системи екологічного менеджменту ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015).
Ці сертифікати не є обов’язковими відповідно до чинного законодавства України у сфері публічних закупівель та в сфері регулювання поставок товару, який є предметом закупівлі, жодним чином не впливають на якість, надійність чи можливість постачання товару, який замовник планує закупити, не мають прямого відношення до предмета закупівлі, а отже, не можуть розглядатися як кваліфікаційні чи технічні критерії, а є штучними бар’єрами, які обмежують участь добросовісних постачальників і свідомо створюють перевагу конкретному учаснику.
Такі вимоги містять ознаки дискримінації та потенційної корупційної зацікавленості, що прямо заборонено законом. Подібні дії замовника можуть кваліфікуватися як зловживання службовим становищем з метою лобіювання інтересів окремих компаній.
Вимагаємо негайно внести зміни до тендерної документації шляхом виключення вищезазначених необґрунтованих вимог.
Дата оприлюднення звернення:
27.06.2025 16:11
Доброго дня, дякуємо за звернення. Звертаємо Вашу увагу, що Замовник формує вимоги до предмета закупівлі з метою отримання якісного товару. Під час формування вимог, Замовник керувався виключно нормами Закону України «Про публічні закупівлі» та нормами чинного законодавства України. Сертифікат відповідності може отримати будь-який суб’єкт господарювання (резидент або нерезидент) за своїм бажанням та у разі такої необхідності, при цьому необхідно виконати ряд умов, які необхідні для отримання сертифікату. В Україні існує значна кількість підприємств, які здійснюють сертифікацію. У зв’язку з чим, будь-який учасник має можливість здійснити сертифікацію власних процесів. Також зазначаємо, що замовником проаналізовано практику рішень АМКУ щодо вимог замовників стосовно різного роду сертифікатів, при цьому з'ясовано, що АМКУ не бачить в діях замовників дискримінаційних дій та порушень Закону України «Про публічні закупівлі», у разі якщо сертифікат відповідає предмету закупівлі. Даний сертифікат відповідності повністю відповідає предмету закупівлі, таким чином Замовник не має підстав вносити зміни до тендерної документації в даній частині.
Враховуючи вищезазначене, Замовник цим самим прагне до співробітництва з учасниками/виробниками, які в своїй діяльності керуються та дотримуються стандартів, які забезпечують впевненість Замовників в якості та безпечності поставленого товару. Це надає додаткову впевненість Замовнику в тому, що поставлений учасником товар, відповідатиме вимогам нормативних актів, а сам учасник/виробник постійно вживає відповідні заходи з поліпшення якості товару, який він поставляє.
Вищезазначене свідчить, що у Замовника відсутні підстави для внесення змін до тендерної документації у даній частині.
Дата оприлюднення відповіді:
30.06.2025 16:53