Звернення:
За тендером : Капітальний ремонт будівлі та приміщень бази ГДЗС
за адресою: м. Біла Церква, вул. Фастівська, 21а
Тема:
Дискримінаційні вимоги
Зміст:
Шановний Замовник, вам не набридло як і більшості інших замовників прописувати даний пункт: інженер з проектно-кошторисної роботи (надається сертифікат інженера-проектувальника в частині кошторисної документації та свідоцтво про підвищення кваліфікації (якщо підвищення кваліфікації обов’язкове відповідно чинного законодавства), копія договору страхування цивільно-правової відповідальності перед третіми особами при здійсненні професійної діяльності та страховий поліс).
В нас закупівля на розроблення ПКД чи закупівля будівельних робіт? Ви взагалі не розумієте сутність роботи інженера, для чого той договір, але ви прописуєте і прописуєте, хоть дана вимога не має відношення до предмету закупівлі від слова зовсім.
Пропишіть вимогу про наявність в учасника слона. Зміст буде той же, аби було, аби відсіяти.
Ми маємо досвід роботи в програмних комлексах як і розуміння як зним працювати, відповідальний працівник пройшов курси, але не отримував сертифікат, так як для підтриємства в цьому немає необхідності, бо ми не займаємось розробленням ПКД де потрібен інженер-кошторисник.
Так само відповідно до чинного законодавства, ви маєте право виставляти вимогу про наявність працівників відповідної кваліфікації, але законодавство не передбачає і не надає вам право прописувати посади і їхню кількість.
Ми об'єктивно як будівельна організація не вбачаємо необхідність в 2 працівниках з монтажу вікон та дверей.
Так само замість головного інженера може бути виконроб чи керівник робіт. Наявність головного інженера для даної закупівлі не обов'язково, і його функції може виконувати виконроб чи директор товариства. А виконроб може бути з відповідною будівельною освітою. І що за вимога, що інженер повинен мати стаж не менше 5 років. Чим він відрізняється від інженера з досвідом 3 роки чи 4 роки, чи 4 роки і 11 місяців???
Так само інженер з охорони праці. До 20 осіб на підприємстві підприємство повинно мати службу з ОП, але не зобов'язана мати інженера. Його функції в данмоу випадку може виконувати за сумісництвом директор, чи виконроб, чи той же кадровик за умови проходження відповідного навчання з ОП. НЕ коректно прописувати що це повинен бути саме інженер, бо це поняття яке має під собою якесь підгрунтя. І взагалі як написано вище, ви не маєте права прописувати кількість і посади.
Що до аналогічного договору, законодавець не давав вам права прописувати на яку суму він повинен бути. Раптом у учасника є договір на 899 тисяч. Дана вимога є дискримінаційною.
Дата оприлюднення звернення:
28.05.2025 23:02
Шановний Учаснику!
Розглянувши Вашу вимогу щодо умов тендерної документації, повідомляємо наступне.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник має право визначити в тендерній документації кваліфікаційні критерії, вимоги до предмета закупівлі та інші умови, необхідні для здійснення закупівлі, за умови, що такі вимоги є об’єктивно необхідними, не дискримінаційними та прямо пов’язаними з предметом закупівлі.
Встановлені в документації вимоги щодо наявності інженера з проектно-кошторисної роботи із відповідними документами (сертифікат, свідоцтво про підвищення кваліфікації, страховий поліс) спрямовані на забезпечення якісної підготовки, контролю та обґрунтованості кошторисної частини проєктної або технічної документації, що є складовою частиною робіт, зокрема у випадках реконструкції, капремонту або технічно складних робіт.
1. Щодо відповідності вимог законодавству
Закон не забороняє Замовнику визначати перелік необхідних спеціалістів, які можуть брати участь у виконанні робіт. Більше того, практика Антимонопольного комітету України неодноразово підтверджує законність вимог щодо фахівців, якщо вони обґрунтовані предметом закупівлі, навіть якщо це не прямо передбачено ДСТУ чи галузевими нормативами. Так, наприклад:
У рішенні АМКУ від 22.11.2022 № 14711-р/пк-пз зазначено: «вимога про наявність інженера-кошторисника із відповідними документами підтверджує кваліфікацію учасника і забезпечує якість фінансового планування робіт».
У рішенні АМКУ від 05.04.2023 № 3895-р/пк-пз підтверджено право замовника встановлювати конкретні кваліфікаційні вимоги до персоналу, якщо вони мають зв’язок із предметом закупівлі.
2. Щодо вимог до посад та кількості працівників
Чинне законодавство не забороняє замовнику вимагати наявність певних посад чи кількісного складу працівників, якщо це обґрунтовано специфікою виконання робіт. Відповідно до роз’яснень Мінекономіки (лист № 3304-04/54166-06 від 25.09.2020), «встановлення вимог до фахової підготовки, досвіду та кількості осіб, що будуть залучені до виконання договору, не є дискримінацією, якщо такі вимоги мають зв’язок із предметом закупівлі».
Наприклад, для виконання монтажних або будівельних робіт потрібні фахівці з відповідною підготовкою, і саме тому зазначено необхідність наявності виконроба або головного інженера, що забезпечує належний контроль за технічним процесом та відповідальність за охорону праці та безпеку на об'єкті.
3. Щодо вимоги щодо стажу (5 років)
Встановлення критерію стажу роботи є законною практикою, оскільки досвід працівника безпосередньо впливає на якість та безпечність виконання робіт. АМКУ неодноразово визнавав вимогу щодо кількості років досвіду такою, що не є дискримінаційною, якщо вона є однаковою для всіх учасників і обґрунтована предметом закупівлі (рішення № 13172-р/пк-пз від 08.10.2021).
4. Щодо служби охорони праці
Згідно з пунктом 5 Положення про службу охорони праці (затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці №255 від 15.11.2004), підприємство чисельністю до 20 осіб має право покладати обов’язки з охорони праці на посадову особу за сумісництвом. Проте замовник, враховуючи характер робіт, ризики та вимоги безпеки, може встановити вимогу про фахівця з охорони праці, що є правом, а не обов’язком, передбаченим законодавством.
5. Щодо аналогічного договору
Щодо вимоги про вартість аналогічного договору — наголошуємо, що зазначення порогу вартості (наприклад, «не менше N гривень») є правом замовника, якщо воно пов'язане із забезпеченням належного досвіду. Такі вимоги також підтверджені практикою АМКУ (рішення № 501-р/пк-пз від 15.02.2022).
Таким чином, усі вказані в тендерній документації вимоги:
відповідають Закону України «Про публічні закупівлі»;
підтверджені численною практикою Антимонопольного комітету України;
обумовлені необхідністю забезпечити якісне, безпечне та ефективне виконання робіт за предметом закупівлі.
Відповідно, підстав для внесення змін до тендерної документації немає.
З повагою, Замовник.
Дата оприлюднення відповіді:
31.05.2025 15:45