Обгрунтування використання процедури
28.02.2025 року внаслідок прямого влучання безпілотника пошкоджена будівля літера «А-3-6» «Інститут гігієни праці» (охоронний № 7436-Ха) за адресою: м. Харків, вул. Трінклера, 6, що є об’єктом культурної спадщини – пам’яткою архітектури місцевого значення, та занесена до державного реєстру нерухомих пам’яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.06.2020 р. № 1883 (далі – Об’єкт).
На період воєнного стану в Україні та протягом одного року з дня припинення чи скасування воєнного стану протиаварійні роботи та/або невідкладні консерваційні роботи на об’єкті культурної спадщини проводяться на підставі Порядку проведення окремих видів робіт на об’єктах культурної спадщини в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 15.11.2022 № 1342 (далі – Порядок № 1342).
Відповідно до Порядку № 1342, комісією за участю Управління комунального господарства та благоустрою, Управління забезпечення інформаційної діяльності та комунікацій, Управління житлового господарства Департаменту житлово-комунального господарства ХМР, Департаменту містобудування та архітектури, Департаменту культури і туризму ХОВА, адміністрації Шевченківського району м. Харкова, КП «Житлокомсервіс», утвореною рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області від 25.05.2022 № 162, проведено огляд технічного стану об’єкта культурної спадщини. В ході огляду, Об’єкт визнано таким, що зазнав пошкодження внаслідок воєнних дій у період воєнного стану і потребує проведення відповідних робіт згідно чинного пам’яткоохоронного законодавства.
Комісією також прийнято рішення щодо можливості виконання на Об’єкті:
невідкладних консерваційних робіт, спрямованих на влаштування консерваційного дахового покриття, влаштування тимчасових кріплень та риштовань, влаштування тимчасових накриттів, закладанні отворів, доповнення мурувань, влаштування захисних щитів, інші роботи з ліквідації аварійного стану, які проводяться для забезпечення безпечної експлуатації Об’єкта на період, необхідний для виконання науково-дослідних робіт, розроблення науково-проектної документації та виконання реставрації;
поточного ремонту, спрямованого на заміну та укріплення частково пошкоджених елементів та частин будівлі, що не є автентичними і не належать до предмета охорони, інші ремонтні роботи, що не впливають на предмет охорони.
Зазначені види робіт можливо виконувати без розроблення науково-проектної документації, на підставі затверджених уповноваженим органом дефектного акту та кошторисною документацією.
За результатами огляду складено Акт огляду технічного стану об’єкта культурної спадщини, який пошкоджено внаслідок воєнних дій у період збройної агресії Російської Федерації проти України від 11.03.2025.
Об’єкт зареєстровано в Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Категорія пошкоджень: II. Наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорія відповідальності конструкцій А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частини об’єкта або його окремих конструкцій, підсилення об’єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій, пошкодження 41-80%. Технічний стан незадовільний (потрібне технічне обстеження).
На Об’єкті частина зовнішніх несучих стін з боку головного фасаду мають аварійний стан, наявні силові тріщини, втрачання несучої здатності з обваленням ділянки фасаду, наявність значного зміщення ділянки цегляного мурування з площини. Є випадки падіння окремих цеглин, що, враховуючи близькість проїжджої частини, створюють небезпеку життю та здоров’ю людей та/або псування майна.
В зв’язку з візуальним збільшенням нахилу стіни 3-го поверху будівлі і з метою забезпечення життя та здоров’я пішоходів, збереження транспортних засобів, міськими комунальним службами біля Об’єкту встановлена огорожа аварійно-небезпечної зони (пішохідної доріжки та частини дороги).
Відповідно до Порядку № 1342 та рішення комісії з обстеження, проведена оцінка технічного стану існуючих будівельних конструкцій та експлуатаційної придатності, визначення категорії технічного стану, оцінка можливості подальшої безпечної експлуатації об’єкту обстеження. Технічний звіт від 22.04.2025 № 18/04-025-ТЗ, згідно якого значний об’єм робіт потребує невідкладного виконання.
Університетом проведені роботи щодо розроблення дефектного акту, який було надіслано потенційним надавачам послуг з поточного ремонту, та отримано пропозиції (кошториси). Найкраща пропозиція разом з дефектним актом та кошторисом надіслані до Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації (органу охорони культурної спадщини) для погодження і отримання дозволу на виконання робіт.
На цей час, Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації надано висновок щодо погодження документації на проведення робіт від 25.04.2025 № 02-26/32 та дозвіл на виконання вищезазначених робіт від 29.04.2025.