Обгрунтування використання процедури
Система водопостачання міста Миколаїв зазнала критичних руйнувань під час російського вторгнення.Внаслідок обстрілів російською армією були зруйновані водопровідна насосна станція та магістральний водопровід від річки Дніпро, окупантами було зруйновано Каховську гідроелектростанцію,що вкотре нанесло непоправної шкоди водопостачальній інфраструктурі.Негативного впливу зазнали й водозабірні споруди,які знаходяться вниз за течією річки Дніпро,залишивши місто Миколаїв без доступу джерела водопостачання,яке повинно було стати альтернативою зруйнованого магістрального водопроводу.
Станом на сьогодні водопостачання міста забезпечується шляхом подачі води через зрошувальний канал на річці Інгулець,якість якої не відповідає встановленим нормам,вода має підвищений вміст солі та неприємний запах,а місцева влада та комунальні установи загострюють увагу містян,що водопостачання здійснюється виключно для господарських цілей та має технічне призначення і в жодному разі не підлягає вживанню,приготуванню іжі чи миття посуду.
Рішення про постачання технічної води містянам є тимчасовим та таким,яке повністю не задовільняє потреби в питному водопостачанняі.У зв’язку з цим Постановою Кабінету Міністрів України №566 від 06.06.2023 року «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії для реалізації експериментального проекту з будівництва магістральних водогонів у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції»(зі змінами № 469 від 29.04.2024,№ 1333 від 22.11.2024,№ 135 від 07.02.2025) було визначено необхідність підготовки до реалізації експериментального проекту з нового будівництва водозабору з річки Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції.
Так,Постановою №566 було визначено Державне агенство відновлення та розвитку інфраструктури України координатором експериментального проекту, головним розпорядником коштів державного бюджету, виділених для реалізації експериментального проекту та відповідальним виконавцем нової бюджетної програми.
24.03.2025р. та 28.03.2025р. на адресу Служби надійшли листи від Державного агенства відновлення та розвитку інфраструктури України від №992/1/06-01/13 та №1044/1/06-01/13 в котрих зазначено, що Постановою КМУ від 06.06.2023 №566(зі змінами) «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії для реалізації експериментального проекту з будівництва магістральних водогонів у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції»,серед іншого,затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з будівництва магістральних водогонів.(Далі-Порядок)
Відповідно до Постанови КМУ від 29.04.2024 №469 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2023р. №566» внесено зміни до Порядку для реалізації експериментального проекту з будівництва магістральних водогонів у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків,пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції:
-Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, I ділянка(далі-експериментальний проект).
- Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, II ділянка(далі-експериментальний проект).
- Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, III ділянка(далі-експериментальний проект).
-Реконструкція Жовтневого водосховища у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївський район, Миколаївська область(далі-експериментальний проект).
Згідно з пунктом 5 Порядку,одержувачами бюджетних коштів для реалізації експериментального проекту та замовниками робіт є служби відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській та Миколаївській областях.
Крім того,відповідно до пункту 3 розділу ІV протоколу №1 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій(комісія ТЕБ та НС) від 17.03.2025 р.,Агенству відновлення доручено невідкладно прийняти відповідні рішення щодо визначення замовника робіт,враховуючи досвід,швидкість і терміни виконання робіт з будівництва аналогічних об’єктів у Дніпропетровській та Запорізькій областях.
24.03.2025р. адресу Служби надійшов наказ від Державного агенства відновлення та розвитку інфраструктури України №Н-138(06-00-номер відділу виконавця )в котрому зазначено, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.06.2023 № 566 «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії для реалізації експериментального проекту з будівництва магістральних водогонів у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції», з метою своєчасної реалізації експериментального проекту та враховуючи нагальну потребу у будівництві визначити Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області замовником робіт за такими об’єктами:
-Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, I ділянка
- Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, II ділянка
- Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, III ділянка
Також, цим наказом зазначено невідкладно вжити необхідні організаційно-правові заходи щодо вищезазначених об’єктів.
За відсутністю жодних вихідних даних щодо будівництва даного об’єкту,Службою укладено договори на інженерно-консультаційні послуги по об’єктам:
-Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, I ділянка
- Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, II ділянка
- Нове будівництво водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції, Миколаївська область, III ділянка
задля отримання, серед іншого, розрахунок орієнтовної вартості будівництва об’єкту;розроблення та надання Замовнику проекту завдання на проектування по об’єкту та надання рекомендацій/пропозицій Замовнику щодо залучення підрядної організації для виконання будівельних робіт.
04.04.2025р. Служба відновлення в рамках договорів № ІНЖ-МИК-1-М,№ ІНЖ-МИК-2-М , № ІНЖ-МИК-3-М від 02.04.2025р. отримала звіти від інженерів-консультантів які містять інформацію про розрахунок орієнтовної вартості будівництва об’єкту;розроблення та надання Замовнику проекту завдання на проектування по об’єкту та надання рекомендацій/пропозицій Замовнику щодо залучення підрядної організації,що дає змогу невідкладно вжити необхідні організаційно-правові заходи,в саме приступити до реалізації зазначених об’єктів.
Враховуючи те,що можливість розпочати закупівлю з’явилась лише 24 березня 2025 року,а завершити експериментальний проект необхідно до 06.06.2025 року,при цьому існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі і задля реалізації у встановлені Державою терміни неможливо дотриматись термінів на проведення закупівлі шляхом відкритих торгів,також маючи критичні обставини з постачання питної води в місті Миколаїв,суспільну необхідність ,яка обумовлена загальнодержавними інтересами та інтересами Миколаївської територіальної громади,беручи до уваги специфіку та терміни реалізації проекту до 06.06.2025 року,задля пом’якшення впливу збройної агресії на населення України шляхом сприяння терміновому відновленню критично важливих об ‘єктів,що постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України,Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області прийнято рішення здійснити закупівлю відповідно підпункту 4 пункту 13 Особливостей.