Обгрунтування використання процедури
Обґрунтування підстави
для здійснення замовником закупівлі за кодом ДК 021:2015 – 65310000-9 – Розподіл електричної енергії відповідно до пп. 5 (3) пункту 13 Особливостей
Як передбачено чинним законодавством, під час здійснення закупівель замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель. З метою дотримання принципу ефективності закупівлі, якнайшвидшого забезпечення потреби в умовах воєнного стану замовник прийняв рішення про застосування під час здійснення закупівлі винятку (пп. 5 (3) пункту 13) за Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
Державним університетом «Житомирська політехніка» підтверджується наявність потреби у здійсненні Закупівлі Розподілу електричної енергії за ДК 021:2015: 65310000-9 – «Розподіл електричної енергії».
Відповідно до пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі коли роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків, в тому числі відсутність конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена Замовником.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про природні монополії» природна монополія – стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв’язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляють суб’єкти природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами). У зв’язку з цим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).
Статтею 5 Закону України «Про природні монополії» від 20.04.2000 № 1682-III (далі — Закон про природні монополії) передбачено, що сферами діяльності суб’єктів природних монополій є діяльність суб’єктів природних монополій у сфері централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, транспортування теплової енергії.
Так, частиною 2 статті 5 Закону про природні монополії визначено, що зведений перелік суб’єктів природних монополій ведеться Антимонопольним комітетом України на підставі реєстрів суб’єктів природних монополій у сфері житлово-комунального господарства, що формуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а в інших сферах, в яких діють суб’єкти природних монополій, — національними комісіями регулювання природних монополій у відповідній сфері або органами виконавчої влади, що здійснюють функції такого регулювання до створення зазначених комісій (На дату проведення закупівлі доступ до Переліку закритий, в зв’язку з введенням військового стану).
Інформацією, що міститься у Ліцензійному реєстрі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановлено, що АТ «Житомиробленерго» (код згідно ЄДРПОУ 22048622) має ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та є монополістом відповідно до зведеного переліку суб’єктів природних монополій, що розміщений на офіційному вебсайті АМКУ (https://amcu.gov.ua) станом на 30.09.2024 р.
Сторонами погоджено обсяг закупівлі та її очікувану вартість на 2024 рік, що становить:
- Кількість наданих послуг: 177 515,393 кВт/год
- загальна вартість закупівлі – 350 000,00 грн.( триста п’ятдесят тисяч грн 00 коп ) з ПДВ.
Місце надання послуг за адресами Замовника:
м. Житомир, вул. Чуднівська, 103, учбовий корпус 1,5,4,
м. Житомир, вул. Пушкінська, 44, корпус 2
вул. Чуднівська, 100 корпус 3
с. Левків, вул. Лісова, 55
З огляду на викладене, рішення замовника про проведення закупівлі відповідає чинному законодавству.
Перелік документів, якими підтверджується наявність підстави для застосування виключення за Особливостями (документальне підтвердження):
1. Закон України «Про публічні закупівлі»
2.Постанова КМУ від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування»
3. Річний план закупівель на 2024рік (UA-P-2024-11-08-007150-a)
4. Зведений перелік суб‘єктів природних монополій, станом на 30.09.2024 р.,
5.Закон України «Про природні монополії»
6.Розпорядження Антимонопольного комітету України від 28 листопада 2012 року № 874-р.
Отже, замовник здійснює закупівлю в учасника у зв’язку з відсутністю конкуренції щодо вибору постачальника з технічних причин. У зв'язку з зазначеним вище, у Замовника є законі підстави для укладення прямого договору (договорів) на закупівлю послуг з Розподілу електричної енергії за ДК 021:2015: 65310000-9 – «Розподіл електричної енергії». відповідно до пп. 5 (3) пункту 13 Особливостей, а саме: у зв’язку з відсутністю конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником.