Звернення:
За тендером : Капітальний ремонт громадської будівлі Бузівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів,за адресою: вул. Центральна (вул. Леніна), буд. 19, с. Бузова, Бучанський район, Київська область
Тема:
щодо медичних книжок та медичних карток
Зміст:
Відповідно до Додатку 1 до тендерної документації для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям надати копії особистих медичних книжок та медичних карток на усіх працівників робітничих спеціальностей, вказаних у довідці про наявність працівників (особисті медичні книжки мають бути надані за формою 1-ОМК, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2013 № 150, та медичні картки за формою № 140-5/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2013 № 150 або наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28.07.2014 № 527).
Повідомляємо, що ця вимога є необґрунтованою, дискримінаційною та обмежує потенційне коло учасників. На підставі яких нормативно-правових актів Замовник включив цю незаконну та дискримінаційну вимогу?
Маємо намір повідомити, що відповідно до Правил проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб (Затверджено Наказом Міністерства охорони здоров'я України 23.07.2002 № 280) передбачено:
• «1. Ці Правила визначають механізм проведення обов'язкових попередніх та періодичних профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, та видачі їм особистих медичних книжок.»
• «10. Після закінчення лікування у разі відсутності протипоказань для зайняття відповідним видом діяльності заклад охорони здоров'я видає працівнику форму № 1-ОМК «Особиста медична книжка» (далі - форма № 1-ОМК), затверджену наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року № 150».
Крім того, доводимо до Вашого відома, що отримання особових медичних книжок в першу чергу регламентується постановою Кабінету міністрів України від 23.01.2001 p. №559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок». На основі цієї постанови наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21 лютого 2013 № 150 затверджена сама форма первинної облікової документації №1-ОМК «Особиста медична книжка».
Так, відповідно до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам (Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559) закріплено відповідний перелік таких професій за наступними категоріями:
1. Харчова та переробна промисловість;
2. Підприємства продовольчої торгівлі, в тому числі дрібнороздрібної, а також ті, що розташовані на території ринків;
3. Ринки;
4. Підприємства громадського харчування;
5. Навчальні заклади, крім вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації;
6. Вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації;
7. Притулки для неповнолітніх;
8. Оздоровчі заклади для дітей з цілорічним та сезонним перебуванням;
9. Лікувально-профілактичні заклади для дорослих (санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, будинки-інтернати);
10. Пологові будинки (відділення), дитячі лікарні (відділення), відділення патології новонароджених, недоношених;
11. Пральні, приймальні пункти білизни, хімчистки;
12. Перукарні, косметичні та масажні кабінети, кабінети татуажу, салони пірсингу та візажу;
13. Лазні, сауни;
14. Готелі;
15. Гуртожитки;
16. Спортивно-оздоровчі комплекси;
17. Заклади культури (театри, цирки, клуби, будинки культури тощо);
18. Розважальні заклади;
19. Підприємства фармацевтичної промисловості;
20. Аптеки та їх структурні підрозділи;
21. Підприємства та об'єкти водопостачання і каналізації;
22. Метрополітен;
23. Транспортно-дорожній комплекс;
24. Рибне господарство;
25. Суб'єкти господарювання, що займаються розведенням, вирощуванням і реалізацією тварин;
26. Приватні послуги удома;
Потенційний учасник не відноситься до переліку суб’єктів господарювання зазначених вище, а є будівельною організацією, тому наші працівники не мають проходити медичний огляд за результатами, якого видається медична книжка за формою 1-ОМК.
Окрім того, у пункті 6 медичної картки за формою № 140-5/о вказується категорія працюючих згідно з Правилами проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23 липня 2002 року № 280, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08 серпня 2002 року за № 639/6927 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21 лютого 2013 року № 150). Тобто, медична картка за формою № 140-5/о видається на працівників, які залучені у сферах діяльності, що перераховані вище.
З огляду на це, вимога щодо проходження медичного огляду за результатами якого видаються медичні книжки та медичні картки не відноситься до працівників, які працюють у будівельних компаніях.
Зазначене вище, також підтверджується практикою АМКУ.
Просимо видалити дискримінаційну та безпідставну вимогу щодо надання учасниками медичних книжок та медичних карток.
Разом з тим, доводимо до вашого відома, що проходження медичного огляду працівників, залучених у будівельні сфері діяльності, регламентується наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246, за результатами якого працівнику видається медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника.
Дата оприлюднення звернення:
11.07.2023 17:54
Метою будь-якого медичного огляду працівника є визначення стану його здоров’я, зокрема, можливості виконання ним певних трудових обов’язків, своєчасного виявлення гострих чи хронічних професійних захворювань, встановлення у разі необхідності медичних протипоказань щодо здійснення окремих видів робіт, а також попередження виникненню та розповсюдженню інфекційних хвороб. Відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю України (далі ? КЗпП) та ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-ХІІ (далі — Закон № 2694) роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Медичний огляд обов’язковий для категорій працівників, зокрема, таких як: — зайнятих на важких роботах; — на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці. Медичні огляди для працівників, які зайняті на важких роботах і роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці проводяться відповідно до Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку 4 до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21 травня 2007 року № 246 (далі – Порядок № 246), де вказано безпосередньо сам фактор небезпеки, періодичність оглядів, фах лікарів, які мають брати в них участь, лабораторних досліджень, що повинні бути проведені, а також спеціальні медичні протипоказання (на доповнення до загальних). Так, до шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу належать. зокрема: — фізичні фактори (п.п.3.5.2. Робота з цементом, п.п.5.3. Вібрація, п.п.5.4. Виробничий шум, п.п.5.9. Підвищена температура повітря в приміщенні та на відкритих площадках); — фізичне перевантаження та перенапруження окремих органів і систем та інші фактори трудового процесу (підняття та ручне переміщення вантажу, зорово-напружені роботи). Усі вищевказані шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу, матимуть місце при виконанні запланованих робіт, які закуповуються Замовником – «Капітальний ремонт громадської будівлі Бузівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, за адресою: вул. Центральна (вул. Леніна), буд. 19, с. Бузова, Бучанський район, Київська область». Крім того, у додатку 5 до Порядку № 246 — міститься перелік робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників, періодичність оглядів, участь лікарів, лабораторні дослідження та медичні протипоказання. До таких робіт відносяться: — будівельні роботи; — роботи на механічному обладнанні
Таким чином, у Порядку № 246, містяться відповідні переліки норм, щодо проведення обов’язкового медичного огляду працівників, які здійснюють діяльність у сфері будівництва, періодичність проходження обов’язкового медичного огляду, обов’язковість наявності особистих медичних книжок у таких працівників, тощо.
Вимога Замовника про наявність особистих медичних книжок у кваліфікованих працівників повністю відповідає нормам чинного законодавства та не є дискримінаційною в розумінні частини четвертої статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі». Встановлення зазначеної вимоги може вплинути на якість та терміни виконання робіт, які відповідають предмету закупівлі, оскільки працівник, який не має медичного допуску до будівельних робіт, а також можливо будучи фізіологічно хворим, не зможе фізично виконувати дані роботи. Замовник не вимагає амбулаторну картку працівників учасника. у тендерній документації вимагається надання особистої медичної книжки, яка видається у разі відсутності протипоказань для зайняття відповідним видом діяльності. Особиста медична книжка містить: прізвище, ім'я та по батькові оглянутої особи, повне найменування суб’єкта господарювання, де працює оглянута особа, назву професії та характер виконуваних робіт відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок», число, місяць, рік наступного медичного огляду, повне найменування закладу охорони здоров’я, де проводився медичний огляд, число, місяць, рік проведення медичного огляду, підпис керівника та печатку закладу охорони здоров’я. З метою охорони здоров'я працівників, які працюють, забезпечення належного рівня надання технічних послуг Замовником обґрунтовано встановлена вимога щодо надання медичних книжок нової форми первинної облікової документації № 1 – ОМК «Особиста медична книжка», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2013 №150 працівників підприємства, які будуть залучені для виконання монтажних та будівельних робіт. Більш того, нагадуємо, що відповідно до ЗУ "Про публічні закупівлі", а саме Статті 22, п.3 "Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації". Крім того, відповідно до частини другої статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі»(далі - Закон) „У разі якщо предмет закупівлі в подальшому буде використовуватися фізичними особами, технічні специфікації повинні складатися з урахуванням потреб осіб з інвалідністю або проектувальних вимог для врахування потреб усіх категорій користувачів”. Водночас, згідно частини третьої статті 22 Закону, „тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити”., згідно частини п’ятої статті 23 Закону „Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації.
Дата оприлюднення відповіді:
14.07.2023 15:52